הדברת טרמיטים באשקלון

הם קטנטנים, מופיעים בצבע צהבהב עד חום בהיר ועלולים לגרום נזק עצום לכל סביבת מגורים או תעשייה במספר ימים בודדים. אז מי הטרמיטים? כיצד הם יכולים לגרום נזק עצום כל כך בתקופה קצרה וכיצד יש לבצע הליך הדברת טרמיטים באופן יעיל?

הדברת טרמיטים – הכירו את האויב

טרמיטים הם למעשה חרקים קטנים המזכירים נמלים עם כנפיים או תולעים קטנות וחיוורות, אשר יופיעו לרוב כשהם חסרי כנפיים ועיניים בשלב מוקדם של חייהם ולעומת זאת בשלב מאוחר יותר של חייהם הם יצמיחו כנפיים ארוכות יחסית וצבעם יהפוך לחום ככה או אדום כהה עד כמעט שחור. הטרמיטים מאופיינים במושבות גדולות יחסית המונות כ-50 אלף פריטים ובראשם עומדים מלך ומלכה אשר אחראים על הליך ההתרבות של המושבה כולה.

בניגוד לחרקים אחרים – המלך והמלכה בממלכת הטרמיטים מזדווגים אחת לכמה ימים ומטילים כמה עשרות או מאות ביצים, דבר המוביל לגידול עצום במושבת הטרמיטים במהירות שיא ולקושי רב בטיפול במקרים של הדברת טרמיטים באשקלון.

טרמיטים בבית – חרק קטן. נזק גדול.

בארץ, מוכרים כשבעה סוגים של טרמיטים אשר מתפרסים בכל שטחה של מדינת ישראל מהצפון לדרום. הגידול בכמות הטרמיטים הכללית נובע בעיקר מהגידול בחצרות מטופחות, רוויות במים, המהוות בסיס איכותי להתרבות הטרמיטים והיום ניתן למצוא אפילו מושבות טרמיטים בנות חמש שנים ויותר. כאשר הקן כבר גדול והטרמיטים מופיעים בבית חשוב מאד לפנות למקצוען כדי לטפל בבעיה שכן פיתרונות רגילים פשוט לא יסייעו כלל 

אז למה בעצם צריך הדברת טרמיטים אשקלון?

כפי שציינו הטרמיטים הם למעשה סוג של חרק החי בקנים קטנים בעומק האדמה. אך, בניגוד לחרקים אחרים הטרמיטים עצמם ניזונים מכרסום עץ, הודות ליכולת הביולוגית שלהם לעיכול תאית המרכיבה את העצים והצמחים השונים. הבעיה מתחילה כאשר הטרמיטים פוגשים בתשתיות עשויות עץ או מוצר עץ בעלי ערך לאדם. פריט עץ מסוג החביב על הטרמיטים יכול להיות פרגולה בגינה, אבל במידה והטרמיטים חדרו אל תוך שטח המחייה של האדם בהחלט יתכן ומדובר בדלתות, משקופי עץ ורהיטי עץ בסוגים שונים. במקרים אלו יחלו להופיע טרמיטים בבית או טרמיטים בקיר כשלרוב יופיעו בצורה סמויה ויתקפו תחילה את משקופי הדלתות ואחר כך את הריהוט ובעת האחרונה הטרמיטים נמצאים בבניינים רבי קומות ובתים פרטיים כאחד.

בשלב זה חשוב לציין כי קיני הטרמיטים, בדומה לקיני הנמלים המוכרים נמצאים באדמה . בבנייני מגורים זה החול מתחת לריצוף ובבתים פרטיים בחול מתחת לריצוף וגם בגינה בנוסף הטרמיטים יודעים לבנות את קיני המגורים שלהם גם לגובה על ידי יצירת חומר דביק במיוחד המורכב מחול עם הפרשות ייחודיות לטרמיטים ולעיתים יתכן ומשקוף הדלת כולו הפך לקן טרמיטים מבלי שנבחין בכך. במרבית המקרים הטרמיטים יאכלו את העץ מבפנים כלפי חוץ למטרות הגנה ואנו נגלה את הבעיה אך ורק כאשר הרהיט או המשקוף כבר אכולים לחלוטין מבפנים ובמקרה מסוג זה הדברת טרמיטים אשקלון תסייע לנו רק למנוע את התפשטות הנזק למוקדים נוספים באזור המגורים.

בשלב זה חשוב לציין כי קיני הטרמיטים, שונים מקיני הנמלים המוכרים לנו בכך שהטרמיטים יודעים לבנות את קיני המגורים שלהם גם לגובה על ידי יצירת חומר דביק במיוחד המורכב מחול עם הפרשות ייחודיות לטרמיטים ולעיתים יתכן ומשקוף הדלת כולו הפך לקן טרמיטים מבלי שנבחין בכך. במרבית המקרים הטרמיטים יאכלו את העץ מבפנים כלפי חוץ למטרות הגנה ואנו נגלה את הבעיה אך ורק כאשר הרהיט או המשקוף כבר אכולים לחלוטין מבפנים ובמקרה מסוג זה הדברת טרמיטים תסייע לנו למנוע את התפשטות הנזק למוקדים נוספים באזור המגורים. בכדי לטפל ביעילות ולהצליח לחסל את כל המושבה לצמיתות יש צורך בטיפול יסודי מקצועי עם מיכשור ותכשירי הדברה יחודיים לטיפול נגד טרמיטים.

חומר דוחה טרמיטים או הדברת טרמיטים?

כיום, בעיית הטרמיטים, כבר מהווה מכת מדינה ורבים מאזרחי ישראל מחפשים אחר פתרון יעיל ואיכותי לבעיה כאשר לראשותם עומדים פתרונות ישנים כמו יצירת עשן, חומרים שונים ומתקדמים יותר לדחיית טרמיטים או הליך של הדברת טרמיטים. היות ומדובר על חרק ששוכן בעומק האדמה ואין דרך לפגוש בו ולהדבירו באופן ויזואלי , יש צורך בטיפול  איכותי המחייב ידע ייחודי לאיתור ומיכון ייחודי לטיפול . האלמנט נוסף חשוב ביותר הוא ניסיון  מוכח .היות ומדובר על טיפול הדורש קידוח והזרקה , החדרת פיתיונות או יצירת תחנות האכלה  וכל אלו קשורים בתשתיות הבית היקר לנו ,מחובתנו לבחור חברה שיודעת להתמודד עם מצבים שכאלה בעלת ניסיון מוכח בתחום זה .בארץ מוכרים כשלושה סוגים של טרמיטים אשר מתפרסים בכל שטחה של מדינת ישראל מהצפון לדרום. הגידול בכמות הטרמיטים הכללית נובע בעיקר מהגידול בבניה ,בחצרות מטופחות, רוויות במים, המהוות בסיס איכותי להתרבות הטרמיטים והיום ניתן למצוא אפילו מושבות טרמיטים בנות חמש שנים ויותר בדירות בקומה 10ו-15 חשוב להתאים שיטה לבעיה ואת זה יודע לעשות רק מקצוען ( אין חכם כבעל ניסיון ). 

קידוח והזרקה תחת לריצוף הדברה נגד טרמיטים

במידה ויש זיהוי ודאי של הטרמיטים , קודחים בכל היקף הבית ומזרקים חומר הדברה לחול שתחת הריצוף . דגש מיוחד נותנים לאזורים פגועים או אזורים שיכולים להיפגע . בצורה זו מבטיחים שכל הבית מקבל טיפול ובנוסף יוצרים שטח סטרילי ומונעים ממשובות חדשות להיכנס לתחום הבית היתרון הוא שמדובר על שיטה בה תוקפים את הטרמיטים בצורה אגרסיבית מאוד והתוצאות מושגות בטווח קצר ובהצלחה מרובה. החיסרון הוא שיש צורך בידע רב היכן לקדוח ונדרש ציוד מיוחד להזרקת החומר 

תחנות האכלה

במידה ויש לנו ספק אם מדובר על טרמיטים או חרק אחר ואולי רק ריקבון שנובע מרטיבות מציבים תחנת האכלה ( קופסא קטנה אטומה)  עם חומר משיכה . לאחר מס' חודשים פותחים את הקופסא ובודקים אם יש טרמיטים או סימני אכילה . החיסרון הוא שמדובר על הליך ארוך של מס' חודשים היתרון הוא שיש אינדקציה ודאית לסוג החרק  שבמידה ויש נגיעות מחליפים למזון מורעל .

הצבת פיתיונות

בדומה לתחנות האכלה מציבים פתיונות מורעלים בסמוך למוקדים נגועים ומבצעים הדברה באמצעות פיתיונות אלה   . היתרון הוא שאין צורך בקידוחים רבים לריצפה החיסרון הוא שבבית שלנו  יש לטרמיטים מזון בשפע ואין וודאות שיאכלו דווקא מהפיתיונות שהצבנו . 

עשן דוחה טרמיטים

מלבד רמת הסיכון הכרוכה במילוי חלל הבית בעשן לצורך הברחת הטרמיטים במרבית המקרים העשן אינו מצליח לחדור אל תוך קן המחייה של הטרמיטים ולמעשה אינו מסייע בדבר, מלבד יצירת ריח שריפה בחללי המגורים.

חומר דוחה טרמיטים

לעומת זאת, ניתן למצוא כיום חומר לדחיית טרמיטים בחנויות מקצועיות שונות. אך, גם פתרון זה אינו אהוד על הציבור בישראל והסיבה לכך פשוטה – רמת היעילות נמוכה מאד באופן יחסי לעלות המוצרים ולרמת הרעילות שלהם בעבור בני המשפחה המתגוררים בחלל המגורים אשר נפגע מנחיל הטרמיטים העצום.

הדברה נגד טרמיטים

בנוסף לכל הפתרונות הביתיים עומדת האפשרות להליך של הדברת טרמיטים אשקלון. הליך זה, אשר מבוצע על ידי מדביר מקצועי בעל רישיון מדביר מוסמך בלבד כולל מספר שיטות טיפול, אשר מותאמות למבנה הקן, לגודלו ולמיקומו בתוך סביבת המגורים. בין הטיפולים השונים הנכללים תחת ההגדרה של הדברת טרמיטים יופיע טיפולים של הדברה ביולוגית הכוללת שימוש בחומרים ביולוגים המובילים לבריחת הטרמיטים מהקן ולמעשה להתפרקות מושבת הטרמיטים אשר פגעה באותו אזור.

בנוסף לכך, ישנם טיפולי קדיחה, בהם מתבצעת קדיחה של מספר גומות מסביב לבית והחדרת חומרי הדברה מקצועיים במינון מדויק על מנת להוביל פירוק המושבה על ידי נשיאת חומר ההדברה על ידי הטרמיטים עצמם אל מרכזי המחייה וליצירת חומת הגנה מסביב לבית. לאחר פירוק המושבה עצמה הטרמיטים אינם יכולים לשרוד ולכן לאחר  ימצאו את מותם במהרה

יצירת קשר
ריקו הדברות
יצחק רגר,באר שבע 8489512
08-3760106
contact@ricoexterminator.co.il
קצת עלינו
ריקו ההדברות עוסק בתחום ההדברה משנת 2010. החברה מתמחה בהדברת כל סוגי המזיקים במפעלי מזון, מוסדות, תעשייה, ולקוחות פרטיים. ברשותינו כל הרישיונות הדרושים ובטוח מקצועי מקיף המאפשר לנו לקבל ולבצע עבודות בהיקף נרחב באזור באר שבע והדרום. חברתנו בעלת תו תקן בינלאומי ISO 9001;2000 ומהראשונות בתחום ההדברה שקיבלו תו תקן זה.
Top