הדברת פשפשים בעומר

פשפשים הם חרקים קטנים מאד, אשר נמשכים לחום ולמקומות רכים וחשוכים. הפשפשים ניזונים מדם, ולכן המקום העיקרי שבו הם נמצאים הוא על גבי פרוות של בעלי חיים, בעיקר חיות מחמד כמו כלבים, חתולים וכדומה. הפרעוש הנפוץ ביותר בארץ נקרא פרעוש החתול, ועל אף שמו – הוא אינו נדבק דווקא לחתולים, אלא מצוי על גבי בעלי חיים רבים אחרים, ועלול להגיע גם לבני האדם שבסביבה. עקיצות פשפשים הן עקיצות מגרדות ומציקות באופן מיוחד, והן גורמות גם לאדמומיות מציקה. במקרים נדירים, העובדה שהפשפשים מסוגלים לעבור מבעל חיים אחד למשנהו ומאדם לאדם, עלולה לגרום לכך שהפשפשים יעבירו מחלות מאדם אחד לשני. כל הסיבות הללו מספיקות על מנת להבין שהדברת פשפשים היא חשובה מאד, ואף חיונית. אולם, אנשים רבים נוטים לחשוב כי הדברת פשפשים היא כמעט בלתי אפשרית, וכי הפשפשים חוזרים שוב ושוב גם לאחר ההדברה.

אולם, מצב זה מתרחש משום שרוב האנשים אינם יודעים מהי הדרך הנכונה להדברת פשפשים בעומר. כדי להדביר פשפשים בצורה נכונה, יש לערוך, קודם כל, היכרות עם גלגול החיים של הפשפשים. הפשפשים אינם מופיעים כך פתאום, משום מקום, בתוך פרוותם של בעלי החיים, אף שזהו המקום שבו הם גדלים ומתרבים. מחזור החיים של הפרעוש נקרא "גלגול מלא", כלומר הפשפשים מטילים ביצים, שמהם בוקעות רימות אשר הופכות, בסופו של תהליך, לפשפשים. לכן, הדברה של הפשפשים החיים בלבד אינה מספקת, משום שתמיד עלולות להישאר ביצים או רימות. את ביצי הפשפשים מטילות הנקבות בתוך הפרווה שבה הן שוהות, אך משם נושרות הביצים אל הרצפה ומתפזרות בסביבתו הקרובה של בעל החיים. מן הביצים בוקעות רימות, אשר הופכות לגלמים, ומהם בוקעים הפשפשים הבוגרים. רק בשלב זה נזקקים הפשפשים לדם, ולכן רק בשלב זה הם חוזרים אל פרוות בעל החיים.

כפי שציינו פשפשים נטפלים בדרך כלל אל חיות המחמד שלנו, אך אל לנו לטעות בהם. הם מסוגלים לחיות בבתינו בתוך שטיחים, אריגים, בובות פרווה, על גבי הספות ועוד, ולהציק לנו מאד. הפשפשים הינם יצורים זעירים וניתן לחוש בנוכחותם בעיקר בשל העובדה שהם עוקצים. עקצוץ וגירוד ברגליים בעיקר, הם סימנים די וודאיים לנוכחות פשפשים. אז מה עושים? כיצד נפטרים המטרד המציק והמרגיז? היות שפשפשים מגיעים לכל פינה ונדרש לרסס על כל שטיח, בובת פרווה ופיסת רצפה, חשוב להדבירם בחומרים לא רעילים כדי למנוע פגיעה בילדים ובחיות המחמד. ריקו הדברות נותנים מענה ראוי לסוגיה הזו.

הכנת הבית לקראת הדברה של פשפשים בעומר:

לפני שהמדביר הפשפשים שלנו בעומר מגיע, חשוב לשאוב בשואב אבק חזק את כל הריפודים, השמיכות, השטיחים, פינותיהן של חיות המחמד, ואפילו את כל הרצפה. לאחר מכן, רצוי להוציא אל השמש את כל החפצים ששאבתם, משום שגם קרינה ישירה של קרני שמש קוטלת פשפשים. בנוסף, חשוב להניח בפינה אחת את כל המצעים ובובות הפרווה, כדי שהמדביר ירססם. לאחר הריסוס חשוב כמובן לכבס הכל היטב. בנוסף, יעבור המדביר על כל פינות הבית וירססן ביסודיות, כולל השטיחים והריפודים שהוצאתם לשמש. למותר לציין שנדרש טיפול במקביל גם לחיות המחמד אשר בבית, משום שיש לשער שהן המקור לצרה.

האם פשפשים חיים גם בחצר?

התשובה היא כן, וסביר להניח שבעלי החיים שלנו נדבקים בחוץ, כאשר הם מתהלכים על מדשאות, שטחים פתוחים בעומר, משחקים עם חיות מחמד אחרות ועוד. לכן, כאשר מבצעים הדברה נגד פשפשים בתוך הבית, חשוב להשלים את המלאכה ולרסס גם בחצר. חשוב לחשוף את האדמה משום שבתוכה חיים ומתרבים הפשפשים. כדאי לגרף את השטח ולסלק עשבים ועלים יבשים, ובתום הריסוס, למרות שהחומר מכיל רעלים בכמויות קטנות מאד, רצוי למנוע מבעלי החיים וגם מילדים לשחק באזורים המרוססים. לעיתים מקור הפשפשים הוא עכברים וחולדות הנמצאים בחצר, ובמקרים כאלה, ברור שיש לבצע הדברת מכרסמים על כל המשתמע מזה. בדרך כלל מדובר בפיזור רעל (על דגנים) או בשימוש במלכודות.

יצירת קשר
ריקו הדברות
יצחק רגר,באר שבע 8489512
08-3760106
contact@ricoexterminator.co.il
קצת עלינו
ריקו ההדברות עוסק בתחום ההדברה משנת 2010. החברה מתמחה בהדברת כל סוגי המזיקים במפעלי מזון, מוסדות, תעשייה, ולקוחות פרטיים. ברשותינו כל הרישיונות הדרושים ובטוח מקצועי מקיף המאפשר לנו לקבל ולבצע עבודות בהיקף נרחב באזור באר שבע והדרום. חברתנו בעלת תו תקן בינלאומי ISO 9001;2000 ומהראשונות בתחום ההדברה שקיבלו תו תקן זה.
Top