חולדת החוף, חולדה מצויה, עכבר מצוי

חולדת החוף, חולדה מצויה, עכבר מצוי

ריקו הדברות מספקים שירותי הדברה בבאר שבע ובשאר רחבי הדרום. בין היתר אנו אנו מבצעים לכידת עכברים, חולדות ושאר מכרסמים אחרים.  להלן מאמר על סוגי המכרסמים השונים

ידע כללי:

המכרסמים באשר הם , סדרתם היא הגדולה ביותר שבסדרות היונקים ובה כ- 40% ממיני היונקים. ניתן לראות שהמאפיין את המכרסמים הוא שיש להם שתי שיניים חותכות בלסת העליונה ושתיים בתחתונה, שיניים חדות מאוד , חדות כתער וכתוצאה מכך מעניקות יכולת כרסום אדירה.

סוגי מכרסמים:

  • חולדת החוף(נודדת).
  • חולדה מצויה(העליות).
  • עכבר מצוי(הבית).

חולדת החוף V.S  חולדה מצויה:

התפוצה בארץ – את חולדת החוף נוכל למצוא באזור החוץ וביישובי האדם בלבד , לעומת חולדה מצויה אותה ניתן למצוא בארץ כולה , לרבות נאות מדבר, יישובים מחנות צבא בנגב, יערות טבעיים, יערות אורן, בביצות החולה.

קינון – קינונם של חולדות החוף נעשות במחילות ותחת מחסות על פני הקרקע לעומת חולדה מצויה שקינונם מתבצעת בדרך כלל במקומות גבוהים לדוגמא על עצים , בסבך ענפים ומטפסים , בעליות הגג. לעיתים חופרת החולדה מחילות או מקננת תחת מחסות על פני הקרקע.

מזון – חולדת החוף מתאפיינת במזונה באומניבורית וטורפת. תוקפת גם חיות גדולות ממנה, לעומת חולדה מצויה שהיא נוטה פחות לטרף ומעדיפה לאכול אוכל צמחי, בעיקר פירות (רימונים, תמרים וכו'..).

חולדת החוף:

חולדות החוף פעילות בזמן הלילה, מקומות פעילותן הן מחילות ומערכות ביוב . הולכות על כפות הרגליים , כושר תנועתם שחייה וריצה . התנועה בשטח של חולדת החוף מתבצעת בצמוד לקירות ובשטח הגלוי נמצאת בתנועה במסלול קבוע. תחום מחייתם של חולדת החוף נמצא במחילות 8-20 דונם , ישנה מחילה עיקרית ובנוסף גם מחילות משניות , סמוך למקורות המזון אפשר להעריך עד טווח של 12 מ' ואילו בכפרים מתרחקים עד 400 מ' ממקור מזון. חולדת החוף ביישובים – סדקים במערכת הביוב, מחילות במערכת ניקוז מי הגשמים , מערכות תת קרקעיות.

חולדת החוף יכולה לנוע עד 100-500 מ' בלילה. חולדת החוף הינה חבורה טריטוריאלית של מספר נקבות וזכרים , ישנה היררכיה בחבורה(שליטה על מזון וקינון הטובים ביותר) כל נקבה מזדווגת עם מספר זכרים .

* בכל המינים אם לא יהיה מספיק מזון תיוצר/תהיה הגבלת טריטוריה בין המינים. משך חייה של החולדה היא שנה, אין נדידה עונתית .

חולדה מצויה:

פעילותה של החולדה המצויה נעשה בלילה, המקומות בהן היא פועלת הן על עצים , מתחת לגגות, קומות עליונות, מחילות, הולכות על כפות הרגליים, כושר תנועתם מתאפיינת בקפיצה וטיפוס המסלול שלהן קבוע  כשמדובר בשטח גלוי ואף נצמדות לקירות. מקום המחייה של החולדה המצויה היא בעצים ובניינים , מעברים עליים לדוגמא חוטי חשמל טלפון וכדומה. חולדה כזאת מרחק התנועה שלה היא עד 100 מ'.  מבנה חברתי של חולדה מצויה - בסביבה עשירה במזון ומקומות מחבוא , קבוצת משפחה טריטוריאלית , יש היררכיה ברורה הזכר הוא השליט והנקבה שליטה , מעמד עדיף לנקבות , הנקבות הן אלו שמגנות על הטריטוריה. חולדה מצויה ניתן לראות בסביבה פתוחה , מחוץ ליישוב.

* כמו שנכתב לעיל בכל המינים, אם לא יהיה מספיק מזון תהיה / תיוצר הגבלת טריטוריה בין המינים. משך חייה של חולדה , שנה אחת. חולדה מצויה נודדת בין גנים ושדות למבנים וההפך.

החושים ומה שביניהם:

 ריח , סביבה ומזון , מישוש, טעם, שמיעה , ראייה.

חושיהם של החולדות נגזרים מעצם ההתנהגות ובית הגידול הליליים וכמובן מהחיים במחילה. טעמם מפותח מאוד , נוגעים בקירות ובחפצים , שמיעה עד 100 קילוהרץ  , רואים באור חלש איכות ראייתם היא חלשה מבחינים רק בצורה הכללית ובשינויים שחלים בה, ראייתם היא בשחור לבן.

עכבר מצוי:

זמן פעילותו של העכבר מצוי הוא בלילה, מקומות פעילותו הן במחילות , פינות נסתרות, מתאפיין בקפיצה וריצה. תחום מחייתו של העכבר המצוי הן בעיקר מקומות מחבוא, סדקים חללים , מחילות בקרקע בנוסף ,יכול להגיע עד עשרות מטרים , בסוג מכרסם זה הזכר הוא שליט טריטוריאלי , יש מערכת מחילות , מספר נקבות וזכרים נשלטים. שנה וחצי זהו משך החיים של העכבר המצוי , נדידתו עונתית בין שדות למבנים וההפך. יכול לחיות בתנאי יובש ,  חודשים על דיאטה של דגניים , כל עוד מזונם מכיל 15% מים לא זקוקים למי שתיה לעומת החולדות שהן חייבות לשתות.

איך בעצם החולדות לומדות?

לחולדות יש יכולות למידה קינסתטיים , לומדות דרך התנועה. לומדים טוב יותר כאשר הם מעורבים בפעילות עצמה, קולטים ידע דרך עשייה ונגיעה.

הרבייה והפוטנציאל בה

גורמים מגבילים – שלושת המ' : מזון , מחסה , מי שתיה.

אם לא תהיה הגבלה של שלושת המ' אז קצת הרבייה יגדל , ולהיפך אם תהיה הגבלה של המזון, מחסה ומי השתייה פוטנציאל הרבייה יקטן.

יש לך שאלה?

אנחנו בריקו ההדברות כאן בשביל לענות לכל שאלה שיש לך אתה מוזמן ליצור איתנו קשר ע"י שיחת טלפון פשוטה, שליחת אימל או ע"י מילוי טופס יצירת הקשר בעמוד יצירת הקשר שלנו

צרו קשר
לחצו להתקשרות